Nahlásit komentář

Strategické angažovanie Ruskej federácie a Spojených štátov amerických v Južnom Kaukaze: Štyri etapy vývoja
Str. 125 Autoři: Maco Jakub

Článek je uveden ve slovenském jazyce. Zabývá se angažovaností Ruska a USA v regionu Jižního Kavkazu. Vymezuje etapy trendů vývoje. Podrobně charakterizuje politiku a strategii Ruska, USA a dalších států, zejména Arménie, Azerbajdžánu, Gruzie. Pozornost věnuje činnosti etnických lobbystických skupin v USA. Ukazuje na význam regionu pro bezpečnost Ruska. Podrobně jsou rozebírány etnicko-územní konflikty, jejich řešení a důsledky na vývoj regionu.
Přehledně je uvedeno jednání nadnárodních monopolů, které se snaží proniknout do nově se vytvářejících států přes ropu a zemní plyn, kd ekonomická cesta otevírá přístup pro olitické nástroje. Důležité postavení je dáno Gruzii, obsahem je spolupráce s USA, válka s Ruskem, snahy o vstup do NATO. Tomu se přizpůsobuje zahraniční politika Ruska.
Článek je přehledně uspořádán, poskytuje ucelený přehled o situaci v regionu. Velmi dobře porovnává zahraniční politiku Ruska a USA.
Odborníkům i pouhým uživatelům dává seriozní a objektivní podklady k hodnocení Ruska jak celkově, tak i jeho bezpečnostní a zahraniční politiku. Článek je vhodným doplňkem k chápání vojensko-politické situace, postavení a činnosti Ruska.
Z hlediska zpracování textu byl zjištěn 1 překlep. Je patrné, že zpracovatel jednal velmi odpovědně.
FaLang translation system by Faboba