Nahlásit komentář

Str. 37 Zástupné války a role zpravodajských služeb v současnosti
na Středním východě
Josef Kraus

Počtem listů méně rozsáhlý článek v anglickém jazyce. Hlouběji se zabývá problematikou zástupných válek. Svým zaměřením je vhodný pro zvýšení rozsahu znalostí o situaci na Blízkém a Středním východě. Je zpracován srozumitelným jazykem, který umožňuje pochopení problematiky. Definice zástupné války je přiměřeným vstupem do situace.
Pozornost je věnována konfliktům a zejména množství vnějších aktérů, kteří se vměšují do vnitřních záležitostí států. Vyzdvihuje místo a úlohu zpravodajských služeb. Uvádí charakteristiku zemí Blízkého a Středního východu, vzájemné vztahy, vnitřní vývoj. Důležité místo mají vztahy Iránu a Saudské Arábie
Pro běžného uživatele může být zajímavé, až překvapující, kolik je různých politických stran, hnutí, vládních a nevládních organizací, vojenských a polovojenských skupin, které bojují o moc, v podstatě každý s každým a počet jejich příznivců, který dosahuje tisíců osob.
Nebylo by vhodné místo slova koncept použít něco jiného? Např. pojem, pojetí atd.
Pojem zástupné války vyvolává představy něčeho tajemného. Přitom jde spíše o konflikty menšího rozsahu. Jinde se používá i zástupný boj. Název článku je příliš doslovný překlad. Varianta: Zapojení zpravodajských služeb do činnosti na Blízkém a Středním východě a zástupné války?
FaLang translation system by Faboba