Strategic engagement of the Russian Federation and the United States of America in the South Caucasus: Four phases of development

Abstract:

This article analyzes strategic engagement of the Russian Federation and the United States of America in the South Caucasus in four phases of development from the end of the Cold War until present day. The first phase covers early nineties, the second is from mid-nineties to 2003, the third from 2004 to 2008 and the fourth from 2009 to 2016/2017. There are three key trends during the examined period. First, Russia has permanent strategic interests in the South Caucasus due to maintaining its own state security and securing the position of the most prominent external actor in the region. Second, Russia’s weakness and active engagement of the US/NATO are barriers to realizing Russia’s state interests. Third, the South Caucasus is strategically more significant to Russia than the US/NATO.

Jakub Maco, born in 1992. He graduated in Geography and Politics at the University of Edinburgh and in Middle East, Caucasus and Central Asian Security Studies at the University of St Andrews with Distinction in the dissertation. His dissertation dealt with Russia’s soft power projection towards Georgia between 2009 and 2016. He also published several analytical articles for a security portal Security Outlines. In 2017, he worked as a research assistant at the Institute of International Relations, Prague and he currently works in a private sector.

Country: Slovakia

13/06/2018

1 comment

  • Comment Link Tuesday, 26 June 2018 18:30 posted by Karel Kozák

    Strategické angažovanie Ruskej federácie a Spojených štátov amerických v Južnom Kaukaze: Štyri etapy vývoja
    Str. 125 Autoři: Maco Jakub

    Článek je uveden ve slovenském jazyce. Zabývá se angažovaností Ruska a USA v regionu Jižního Kavkazu. Vymezuje etapy trendů vývoje. Podrobně charakterizuje politiku a strategii Ruska, USA a dalších států, zejména Arménie, Azerbajdžánu, Gruzie. Pozornost věnuje činnosti etnických lobbystických skupin v USA. Ukazuje na význam regionu pro bezpečnost Ruska. Podrobně jsou rozebírány etnicko-územní konflikty, jejich řešení a důsledky na vývoj regionu.
    Přehledně je uvedeno jednání nadnárodních monopolů, které se snaží proniknout do nově se vytvářejících států přes ropu a zemní plyn, kd ekonomická cesta otevírá přístup pro olitické nástroje. Důležité postavení je dáno Gruzii, obsahem je spolupráce s USA, válka s Ruskem, snahy o vstup do NATO. Tomu se přizpůsobuje zahraniční politika Ruska.
    Článek je přehledně uspořádán, poskytuje ucelený přehled o situaci v regionu. Velmi dobře porovnává zahraniční politiku Ruska a USA.
    Odborníkům i pouhým uživatelům dává seriozní a objektivní podklady k hodnocení Ruska jak celkově, tak i jeho bezpečnostní a zahraniční politiku. Článek je vhodným doplňkem k chápání vojensko-politické situace, postavení a činnosti Ruska.
    Z hlediska zpracování textu byl zjištěn 1 překlep. Je patrné, že zpracovatel jednal velmi odpovědně.

    Report

Leave a comment