Human Resources of the Mobilization of the Czech Armed Forces at the Beginning of the 21st Century

Abstract:

The article focuses on identifying the key factors of human resources within the Czech state needed to carry out mobilization of the armed forces in case of a military conflict. It primarily answers the questions of whether these factors are sufficient and can be used effectively in the mobilization process. It addresses the issue of military records, sustainability of military reserves and their profitability. It also deals with the influence of secondary factors on the possibilities of creating and training reserves, especially the motivation of citizens to defend the state and the physical fitness of the mobilized population.

Petr Dosoudil, born in 1988 in Prague. Studied at Faculty of Social Studies of Masaryk University and CEVRO Institute in Prague. He has been an active member of the Czech Armed Forces in various positions for over 12 years, including 4th Rapid deployment brigade and 22nd Helicopter base. He focuses on issues of military security, tactics and strategy in modern warfare.

Country: Czech Republic

28/8/2020

1 comment

 • Comment Link Wednesday, 28 April 2021 19:49 posted by Karel Kozák

  KOM
  Str. 52- 66 Lidské zdroje mobilizace AČR na počátku 21. století
  Petr Dosoudil
  Článek v českém jazyce podává na 15 stránkách všeobecný přehled a objasnění k problematice mobilizace. Text je doplněn tabulkami s faktickými údaji. Čísla zarovnaná v tabulkách na střed pomáhají zachovat přehled o údajích. Charakteristika je přehledně
  upravena. Na str. 53 jsou uvedeny negativné vztahy k vojenské službě. Naopak by bylo vhodné se jim postavit a nenechat se oklamat. Na vojně nejsou vojáci stále na střelnici. Stejně tak není výhra tvrzení, že voják má odpor ke zbraním a přitom je v civilu myslivec?
  K terminologii
  Některé termíny by bylo vhodné prodiskutovat. Definice mobilizace je pro AČR přijatelnější ve Vojenském výkladovém slovníku.
  Nelíbí se mi definice mobilizace (převzato z Wikipedie). Mělo by se uvádět co to je a potom k čemu slouží. Mobilizace je převedení sil a prostředků do pohotovosti. Pak případně doplnit.
  V tomto článku, stejně jako ve většině ostatních, vidím rozpor mezi pojmy ozbrojené síly a armáda. Podle mého názoru se popírají. Název článku Resources: zdroje (ale také prostředky). Kdo provádí mobilizaci: síly a prostředky státu?
  Str. 53 zdroj 54, 55.
  Str. 56 poslední 2 řádky-materiál je pro zabezpečení OS ČR.
  Str. 56, 57 zdroje 9, 10, 11, 13 (ministerstvo obrany? Umístění % v textu.
  Str. 62 zdroj 31, 33, 34, 35.
  Str. 66 překlad tabulky.
  Článek je seriozně zpracován, přispěje ke znalostem o provádění mobilizace

  Report

Leave a comment