Archive menu
For Authors
For Reviewers
Latest comments
- Reakce autora ke komentáři prof. Jaroslava Komárka: 1. Zda článek… on Wednesday, 14 September 2022 09:26
- Nemohu souhlasit s komentářem, že článek je vysoce teoretický a… on Monday, 29 August 2022 21:19
- Dobrý den, já jsem absolvoval jeden rok ZVS v letech… on Thursday, 11 August 2022 18:15
Arabic for the Purposes of the Armed Forces in the United States and the United Kingdom
Abstract:
The article discusses the history and present state of instruction in the Arabic language in the Armed Forces of the United States and the United Kingdom within the context of their engagement in the Middle East. The analysis of the evolution of institutions tasked with Arabic language instruction since the end of the World War II mainly addresses the issues of fast language-capacity building and the cooperation between the Armed Forces and the academic sector. The main issue in state-organized instruction in non-standard languages is a discrepancy between the required long-term nature of building of linguistic capacities and an immediate need of states addressing new regional challenges requiring a specific knowledge of new languages.- Arabština pro potřeby ozbrojených sil (4096 Downloads)
Lochovský Jan
Jan Lochovský, born in 1990. Graduated in History a Security Studies from the Charles University in Prague, where he studies for a PhD. in History and Cultures of Asian and African Countries. His long-term focus are current issues in the Middle East and the phenomenon of cooperation between state and academia in adressing them.
Country: Czech Republic
17/06/2019
1 comment
- Comment Link Thursday, 19 September 2019 19:50 posted by Karel Kozák
Str. 67 Arabština pro potřeby ozbrojených sil ve Spojených státech a Spojeném království
Jan Lochovský
Obsáhlý článek v českém jazyce, doplněný grafy a tabulkou, se na 15 stránkách zabývá požadavky na znalosti cizích jazyků a systémem jejich výuky. Hlavní zaměření je na instituce a způsoby činnosti v USA. Porovnávají se potřeby akademické sféry a ozbrojených sil. Podrobněji jsou uvedena opatření v případě vzniku konfliktu, války (japonština), napětí v regionech a tomu odpovídající jazyková příprava. Pozornost je věnována především arabštině, výuka obsahuje i ostatní, především zvláštní jazyky (Blízký a Střední východ, Asie).
Z článku je patrné, že i výuka cizích jazyků je dána strategickými zájmy. Krátce je pojednáno o technologiích, jazykových laboratořích a další pomocné technice. Přehledná je tabulka názvů institucí a škol zabývající se výukou arabštiny a dalších jazyků.
Článek je zajímavý, mohl by přispět ke zvýšení zájmu o zvládnutí cizích jazyků.
Při pročítání článku zjištěno do 8 mechanických chyb.