×

Chyba

Modules Anywhere nemůže fungovat. Není instalován Knihovna Regular Labs.
Záložky nemůže fungovat. Není instalován Knihovna Regular Labs.
Slidery nemůže fungovat. Není instalován Knihovna Regular Labs.
Vytisknout tuto stránku

Bojové dávky potravin pro tropické oblasti a jejich nutriční význam (4)

V příspěvku jsou specifikovány bojové dávky potravin vyvinuté speciálně pro stravování vojáků v tropických oblastech (dále BDP T). Složení a užitná hodnota potravin použitá do těchto dávek je odlišná od dříve již zavedených bojových dávek potravin. Při jejich sestavování bylo nutno respektovat specifické požadavky na jednotlivé potravinové komponenty, zejména s ohledem na podmínky skladování, použití potravin s dlouhou dobou minimální trvanlivosti (DMT) při extremně vysokých teplotách, sníženou hmotnost použitých potravin a zajištění odpovídajícího pitného režimu. Vývoj BDP T prováděla společnost MEDIAP Slušovice, která vyvinula celkem sedm variant těchto dávek. Kontrolu jejich nutričních hodnot a senzorické hodnocení po skladovacím testu provedeném za modifikovaných teplot po termostatové zkoušce, která odpovídá tropické teplotě, provedl panel hodnotitelů v laboratoři Vysoké školy obchodní a hotelové v Brně, Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Další informace

  • ročník: 2015
  • číslo: 4
  • stav: Recenzované / Reviewed
  • typ článku: Vědecký / Research

 

doc. Ing. Jan Hrabě, Ph.D., Prof. Ing. Ignác Hoza, Dr.Sc., MUDr. Pavel Budínský, Ph.D, Ing. Luděk Novák, Daniel Benda

Bojové dávky potravin pro tropické oblasti a jejich nutriční význam

Combat Rations For Tropical Regions And Their Nutritional Value

Hrabě, Jan, a kol., Bojové dávky potravin pro tropické oblasti a jejich nutriční význam, Vojenské rozhledy, 2015, roč. 24 (56), č.4, s.47–57, ISSN 1210-3292 (tištěná verze), ISSN 2336-2995 (on-line). Dostupné z: www.vojenskerozhledy.cz

 


 Celý článek →→

Ing. Luděk Novák, absolvent VUT a EBS Praha, 1983–1985 VÚGPT Zlín, 1986–1996 SPŠ Zlín, od 1996 doposud jednatel MEDIAP spol.r.o., která zabezpečuje výrobou potravinových dávek, včetně dávek bojových a farmaceutickou výrobou a logistikou léčiv. Vede výzkumy v oblasti vývoje potravinových dávek pro tropické klima a výzkum mikrokapsulace aktivních látek.

01/12/2015

FaLang translation system by Faboba