Zdeněk Petráš se ve svém příspěvku zamýšlí nad možnostmi spolupráce mezi Severoatlantickou organizaci a Evropskou unií v oblasti bezpečnosti. Zajímavé jsou i informace které připravil René Nastoupil, pracovník Správy státních hmotných rezerv, o politice NATO v oblasti energetické bezpečnosti.
I v tomto čísle přinášíme dva články, věnující se teorii bezpečnosti. Především je to obsáhlý příspěvek Petry Průchové o pojetí míru, jako protikladu války, jak jej již v 18. století zformulovat Immanuel Kant. Druhý příspěvek se věnuje problematice, která se zdánlivě českého prostředí týká jen okrajově. Analyzuje praxi při realizaci vesmírné politiky zemí, které mají kapacitu pro aktivní využívání vesmíru nejen pro civilní, ale i pro vojenské účely.
Příspěvek, podepsaný náčelníkem dělostřelectva AČR Ivanem Mrázem představuje záměr dalšího rozvoje dělostřelectva v podmínkách AČR. Článek příslušníků katedry palebné podpory Univerzity obrany o výpočtu vzdálenosti pro střelbu hlavňového dělostřelectva vychází z původní vědeckovýzkumné práce autorů a je především určen pro příslušníky dělostřelectva AČR.
V neposledním řadě doporučujeme věnovat pozornost článku Vojtěcha Němečka nazvaného „Vojenské karierové kurzy pro přípravu vyšších důstojníků", který popisuje způsob implementace nového konceptu přípravy personálu rezortu obrany v kariérových kurzech, jak byl zpracován a projektovým týmem pod vedením Centra bezpečnostních a vojenskostrategických studií Univerzity obrany a schválen ministrem obrany.
Přejeme Vám, abyste i v tomto čísle časopisu našli nové informace a inspiraci pro Vaši praktickou a teoretickou činnost.
Redakce